Pažeistų pelkių ir kitų durpynų atkūrimas bei jų integravimas į tvaraus ūkininkavimo praktiką yra svarbus siekiant išlaikyti aplinkos pusiausvyrą, apsaugoti biologinę įvairovę, prisitaikyti prie klimato kaitos, prisidėti prie klimato kaitos mažinimo ir paviršinio vandens kokybės gerinimo.
Tiriamojo darbo „Pasiūlymai dėl priemonių, skatinančių pelkių atkūrimą ir pelkininkystę Lietuvoje“ (Zemeckis, 2024) tikslas – pateikti siūlymus dėl finansinių priemonių, skirtų skatinti pelkių atkūrimą ir pelkininkystę Lietuvoje. Darbo autorius dr. R. Zemeckis, išnagrinėjęs užsienio šalių patirtį ir atsižvelgdamas į aktualius nacionalinius iššūkius ir galimybes, pateikė rekomendacijas dėl finansinių priemonių, skirtų skatinti pelkių atkūrimą ir pelkininkystę Lietuvoje.
Tiriamąjame darbe pateikti siūlymai birželio 19 d. ir 28 d. pristatyti ir aptarti nuotolinėse diskusijose su ūkininkais ir Aplinkos ministerijos, Žemės ūkio ministerijos, Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos atstovais. Šio darbo ir įvykusių diskusijų rezultatai bus panaudoti rengiant Pelkių atkūrimo ir apsaugos fondo aplinkosauginę poziciją dėl pelkių apsaugos ir atkūrimo šalyje.
Tiriamąjį darbą skaitykite:
Darbas atliktas įgyvendinant nacionalinį projektą „Pelkių atkūrimo skatinimas darant poveikį teisėkūrai, didinant visuomenės sąmoningumą ir įtrauktį, siekiant šalies ŠESD emisijų sumažinimo. PELKĖS KLIMATUI“ (projektas finansuojamas Klimato kaitos programos lėšomis, kurią administruoja Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra) ir tarptautinį projektą „EUKI – pelkininkystės plėtra žemės ūkyje Baltijos šalyse“ (projektą finansuoja Europos klimato kaitos švelninimo iniciatyva (EUKI), remiama Vokietijos federalinės ekonomikos ir klimato apsaugos ministerija).
Comments