Išankstinė rekultivacija: iš durpių karjerų – vėl į pelkes
- nerijus zableckis
- 04-10
- 1 min. skaitymo

Kiek akys mato – durpių išgavimo plotai. Čia kažkada buvo pelkė, joje ir formavosi dabar kasama durpė – visoje Lietuvoje durpių išgaunama apie 2–3 mln. kubinių metrų kasmet.
Durpynų eksploatacija gali trukti 50 ar net 100 metų. Tačiau jau šiandien turime pasirūpinti, kad gavybai pasibaigus, visose šiose teritorijose būtų atkurtos pelkės. Ir tam nereikia laukti darbų pabaigos!
Nenaudojamose kasybai durpynų dalyse jau dabar galima vykdyti pelkės ekosistemos atkūrimą – vėl pakelti tinkamą vandens lygį, sudaryti tinkamas sąlygas pelkinės augmenijos įsikūrimui, kad iš naujo pradėtų vykti durpių formavimosi procesai.
Tokių pavyzdžių jau turime! Aukštumalos ir Ežerėlio durpių karjerų dalyse, kurios nebėra naudojamos durpių gavybai, vykdoma tokia išankstinė rekultivacija: pakeltas vandens lygis, įkurdinti pelkinių augalų pradmenys. Tai – vis dar laikoma inovacija, tačiau pelkių tvarus naudojimas turi eiti koja kojan su visomis kitomis tvarumo praktikomis Lietuvoje!
Apie išankstinę durpių karjerų rekultivaciją plačiau skaitykite mūsų parengtame informaciniame biuletenyje.
Leidinys parengtas įgyvendinant projektą „Pelkių atkūrimo skatinimas darant poveikį teisėkūrai, didinant visuomenės sąmoningumą ir įtrauktį, siekiant šalies ŠESD emisijų sumažinimo“ (PELKĖS KLIMATUI). Projektas finansuojamas Klimato kaitos programos lėšomis, kurią administruoja Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra.

Comments