Atsiranda nauja ūkio šaka – galimybės besižvalgantiems inovacijų
- nerijus zableckis
- prieš 6 dienas
- 2 min. skaitymo

Vienkartiniai indai, šiaudeliai iš nendrių, garso izoliaciniai elementai, iš pelkių biomasės pagamintos statybinės medžiagos, biotrąšos ir daug kitų tvarių produktų – plačios gamybos galimybės galėtų atsiverti Europos ūkininkams pradėjus plėtoti pelkininkystę. Ši nauja ūkio šaka leidžia suderinti ekonominės naudos gavimą su neutralumu klimatui: pelkininkystės produkcija išgaunama nesausinant šlapžemių ir todėl išvengiant didelių šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD).

Ūkininkavimas pelkėse – kovai su klimato kaita
Būtent klimato kaitos švelninimas yra visos Europos šalių ir Lietuvos galvos skausmas. Vienas pagrindinių šį reiškinį aštrinančių veiksnių yra žemės ūkio sektoriaus išmetamos šiltnamio efektą sukeliančių dujų (ŠESD) emisijos. Intensyvus nusausintų durpinių dirvožemių ūkinis naudojimas lemia ketvirtadalį viso šio sektoriaus sukeliamų emisijų Europos Sąjungoje ir kiek daugiau kaip pusę Lietuvoje.
Atkūrus vandens lygį tokiuose plotuose, kurie tesudaro 6 proc. viso Lietuvos žemės ūkiui naudojamo ploto, ir jame plėtojant pelkininkystę, žemės ūkio sektoriaus sukeliamų ŠESD emisijų sumažėtų perpus – 53 proc.

Inovacijoms kurti reikalingas valstybės įsitraukimas
Tačiau ūkininkavimui šlapžemėse plėtoti reikia valstybių įsitraukimo – pelkininkystės skatinimo sistemos sukūrimo šalių mastu tam, kad atsirastų reikiamos sąlygos kurtis pelkininkystės produkcijos rinkai, tokio ūkininkavimo praktinėms žinios ir produkcijos inovacijoms.
Tvariai ūkininkaujant natūraliose ar atkurtose pelkėtose buveinėse ne tik surenkama pelkininkystės produkcija (antžeminė biomasė), išsaugoma durpių klodo storymė, bet ir sudaromos palankios sąlygos durpėdarai. Tai yra svarbus klimato kaitos švelninimo aspektas.
Daugiau apie pelkininkystę – parengtame informaciniame biuletenyje.
Leidinys parengti įgyvendinant projektus:
„Pelkių atkūrimo skatinimas darant poveikį teisėkūrai, didinant visuomenės sąmoningumą ir įtrauktį, siekiant šalies ŠESD emisijų sumažinimo“ (PELKĖS KLIMATUI). Projektas finansuojamas Klimato kaitos programos lėšomis, kurią administruoja Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūra.

„Žemės ūkio paskirties durpynų atkūrimo skatinimas, didinant tikslinių grupių gebėjimus Lietuvos ir Lenkijos pasienio regione“ (SavePeatLands). Projektas finansuojamas Europos Sąjungos Interreg VI-A Lietuvos-Lenkijos programos ir projekto partnerių lėšomis.

Comments