Kompleksinis požiūris į buveinių išsaugojimą
diegiant artimos gamtai miškininkystės praktikas BAST lygiu
LIFE23-NAT-LT-LIFE ForestHabitatLT Nr. 101147231
PROJEKTO TRUKMĖ
Projekto pradžia – 2024 06 01
Projekto pabaiga – 2030 05 31
PARTNERIAI
Projekto lyderis –
VĮ Valstybinių miškų urėdija
Vytauto Didžiojo universitetas
Pelkių atkūrimo ir apsaugos fondas
PROJEKTO VERTĖ
Bendra projekto vertė – 3 944 615,99 Eur
Projektą finansuoja
Europos Sąjungos LIFE programa,
Lietuvos Respublikos aplinkos ministerija
ir projekto partneriai
Projekto tikslas – pritaikant artimas gamtai miškininkystės priemones pagerinti Europos Bendrijos svarbos miško ir pelkių buveinių būklę.
Projektas vienija valstybinį, akademinį ir nevyriausybinį sektorius, kurie taikydami savo patirtį ir pasitelkdami naujausius mokslo pasiekimus prisidės prie natūralių miško ir pelkių buveinių būklės pagerinimo, biologinės įvairovės palaikymo ir pažeistų pelkių buveinių atkūrimo. Projektas apima keturias teritorijas: Šimonių girią (Anykščių ir Kupiškio r.), Buktos mišką (Marijampolės r.), Praviršulio Tyrelį (Radviliškio ir Raseinių r.) ir Dabravolės (Žaliojo Raisto) durpynas (Kaišiadorių r.).
Per šešis projekto metus bus įvertintos gamtinės vertybės projekto teritorijose, parinktos ir pritaikytos tinkamiausios artimos gamtai miškininkystės (natūralaus miško vystymosi principais pagrįstas miškų tvarkymas, didinantis miškų biologinę įvairovę arba užtikrinantis jos stabilumą) priemonės, skirtos miškų ir pelkių buveinių būklės pagerinimui. Projektas neapsiribos tik konkrečiais darbais projekto teritorijose. Planuojama edukuoti miškininkus ir privačių miškų valdytojus apie galimybes šias priemones pritaikyti ir kitose teritorijose bei supažindinti plačiąją visuomenę kokiais būdais gali būti tvarkomos miškų ir pelkių buveinės. Siekiant pagerinti šių buveinių būklę planuojama didinti medynų rūšinę ir struktūrinę įvairovę, imituojant natūralius procesus, taikant biologinės įvairovės palaikymo miško kirtimus, išsaugant biologinei įvairovei palankų negyvos medienos kiekį ir mikrobuveines, formuojant buferines zonas aplink buveines, naikinant invazines rūšis, atkuriant hidrologinį režimą drėgnose miško ir pelkių buveinėse.
Įgyvendindami projektą projekto partneriai planuoja parengti artimos gamtai miškininkystės gaires Lietuvos gamtinėmis sąlygomis. Projektu siekiama populiarinti gamtinėms vertybėms palankesnius miškų valdymo būdus, pademonstruoti priemones, kurias taiko miškininkai biologinės įvairovės išsaugojimui ir būklės pagerinimui.
Pelkių atkūrimo ir apsaugos fondas prisidės prie projekto rezultatų įgyvendindami
šiuos uždavinius:
-
vykdyti atkuriamų pelkių buveinių augalijos ir hidrologinį monitoringą;
-
atlikti atkuriamų pelkių hidrologinį modeliavimą ir parengti hidrotechninius planus hidrologinio režimo atkūrimui;
-
įgyvendinti pelkių ekologinio atkūrimo veiklas;
-
įvertinti pažeistų pelkių atkūrimo poveikį ŠESD emisijų sumažinimui;
-
atlikti finansinių iniciatyvų paiešką pelkių atkūrimui;
-
įvertinti pelkininkytės principais grįstos miškininkystės taikymo galimybes Lietuvos miškuose;
-
įkurti pirmąja Lietuvoje Pelkių gyvąją laboratoriją ir organizuoti jos veiklas bei dalyvauti partnerių įkurtų Miško gyvųjų laboratorijų veiklose;
-
organizuoti renginius visuomenei, šviesti ją pelkių atkūrimo ir tvaraus ūkinio naudojimo (pelkininkystės) klausimais;
-
dalyvauti konferencijose, seminaruose, praktiniuose užsiėmimuose ir kituose mokymuose;
-
parengti ir publikuoti „Pelkių terminų žodyną“.